نمود نگارین «لا» در هنر اسلامی | خلاصه سخنرانی دکتر محمد خزایی در مراسم افتتاحیه
هنرمندان مسلمان علاوه بر حفظ مفاهيم نمادين «لا» با توجه به شكل متقارن و همساني سطوح سياه و سفيد، با تكرار آن به تزيين و ايجاد تعادل و تقارن در آثار هنري پرداخته‌اند. ايجاد تعادل، تقارن و تناسب از اصول اساسي زيبا شناختي هنر اسلامي است. احساس تعادل يكي از نيازهاي مهم بشردر طول زندگي است. تكرار نقش «لا» به صورت انتزاعي با ايجاد نظم و تعادل، لطافت و آرامشي روحاني را عرصه مي‌دارد.
علاوه بر ارزشهاي زيباشناسانه، شكل ظاهري «لا»، مفهوم باطني آن در متون عرفان اسلامي در مقايسه با ديگر حروف بسيار مورد توجه … بیشتر


اسامی راه یافتگان به نمایشگاه چهاردهم اسماء الحسنی
مجموع پوسترهای رسیده به این دوره ۱۰۳۰ اثر از ۶۷۷ شرکت کننده است، که پس از بحث و بررسی توسط هیئت داوران ۴۴ اثر از ۳۶ طراح به نمایشگاه راه یافت. اسامی راه یافته گان به این دوره از نمایشگاه عبارتند از:
آرش سعدی | اکبر مولایاری | اﻟﻬﺎم زارﻋﯽ | بیشتر


برگزیدگان نمایشگاه چهاردهم معرفی شدند
مراسم اهداء جوایز این دوره از نمایشگاه پوستر اسماء الحسنی روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ مصادف با حلول شب اول ماه مبارک رمضان با سرود جمهوری اسلامی و تلاوت قرآن کریم آغاز شد. این مراسم با حضور دکتر مجید رجبی معمارمدیرعامل خانه هنرمندان ایران و سید مسعود شجاعی طباطباعی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و جمعی از طراحان گرافیک و هنرمندان تجسمی در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان افتتاح و پس از برنامه های گوناگون و سخنرانی دکترمحمدخزایی جوایز این دوره به برگزیدگان اهداء شد. اسامی این طراحان به شرح زیر اعلام گردید بیشتر


معرفی بخش جنبی نمایشگاه چهاردهم
در تمامی سال های برگزاری نمایشگاه غالباً یک یا چند برنامۀ جنبی در کنار نمایشگاه اصلی وجود دارد که به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان تاثیر گذار در عرصۀ گرافیک معاصر ایران از آن جمله است. تا کنون این بخش میزبان آثار هنرمندانی چون نصرالله افجه‌ای ، جلیل رسولی و مسعود نجابتی بوده است. “جلوه ای از هنر شیعی” مروری بر آثار بدیع قدما و “کاربرد حروف وحروف نگاری درگرافیک عامیانه” که مروری بود برنقوش تزیینی ایرانی در ترکیب با خوشنویسی و حروف نگاری سنتی، بخش های دیگری از نمایشگاه های جنبی دوره های گذشته است. رویکرد این دوره از نمایشگاه معرفی چهره هایی جدید از نسل نو طراحان گرافیک ایران است که … بیشتر


فهرست شرکت کنندگان در چهاردهمین نمایشگاه پوستر اسماء الحسنی
مجموع پوسترهای رسیده به این دوره ۱۰۳۰ اثر از ۶۷۷ شرکت کننده است، که پس از بحث و بررسی توسط هیئت داوران بخشی از این آثار به نمایشگاه راه یافت. جلسه هیئت انتخاب نهایی آثار و داوری با حضور آقایان مسعود نجابتی | دکتر محمد خزایی | ناصر طاووسی | محمد رضا دوست محمدی | علیرضا حصارکی در روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در خانه هنرمندان ایران برگزار و نفرات برگزیده این دوره انتخاب شدند. برای مشاهدۀ تصاویر داوری روی لینک ها کلیک کنید: تصویر۱ ، تصویر۲ ، تصویر۳ ، تصویر۴   | عکس ها ازلیلا ابراهیمی

اسامی شرکت کنندگان این دوره (بر اساس حروف الفبا) عبارتند از:
ابراهیم علی پور
ابوالفضل حضرتیا
احسان اشرف اسلامی
احسان افتخاری بیشتر


مراسم افتتاحیه و اعلام برگزیدگان نمایشگاه
چهاردهمین نمایشگاه سالانه حروف نگاری پوستر اسماء الحسنی روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ، ساعت ۱۸ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان با معرفی برگزیدگان افتتاح می شود.
مجموع پوسترهای رسیده به این دوره از نمایشگاه ۱۰۳۰ اثر از ۶۷۷ شرکت کننده است، که پس از بحث و بررسی توسط هیئت داوران ۴۴ اثر انتخاب و به نمایشگاه راه یافته است. جلسه هیئت انتخاب نهایی آثار و داوری با حضور آقایان مسعود نجابتی | دکتر محمد خزایی | ناصر طاووسی | محمد رضا دوست محمدی | علیرضا حصارکی در روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در خانه هنرمندان ایران برگزار و نفرات برگزیده این دوره انتخاب شدند.
جوایز این دوره:
نفر اول: مبلغ پنجاه میلیون ریال و دیپلم افتخار
نفر دوم: مبلغ سی میلیون ریال و دیپلم افتخار
نفر سوم: مبلغ بیست میلیون ریال و دیپلم افتخار
اهدای ۵ تقدیرنامه و مبلغ پنجاه میلیون ریال به پنج طراح برگزیده نمایشگاه (هر هنرمند ده میلیون ریال) که از سوی هیئت داوران به منظور تشویق انتخاب می شوند.


طراحی پوستر اصلی نمایشگاه سالانه حروف نگاری اسماءالحسنی
پایگاه‌ اینترنتی طراحان مستقل ایران «تودی ‌پوسترز» همچون سال گذشته طراحی پوستر نمایشگاه سالانه حروف نگاری اسماءالحسنی را به برگزیدگان دورۀ قبل سفارش داد تا پس از بررسی آثار ارائه شده، یک پوستر را به عنوان پوستر اصلی نمایشگاه انتخاب و معرفی شود. بر این اساس پوستر چهاردهمین نمایشگاه به برگزیدگان نمایشگاه دورۀ قبل (دورۀ سیزدهم) به آقایان بهرام میرزایی، محمد ربیعی، علی مدیری، حسین بهرامی، محمد حسین مویدی، حمید قربان پور، زین العابدین جوی و خانم منصوره سادات موحد ابطحی سفارش داده شد و از میان آثار ارائه شده چهار پوستر به مرحلۀ نهایی راه یافتند که توسط آقایان حمید قربان پور، محمد ربيعی، محمد حسین مویدی و منصوره سادات موحد ابطحی طراحی شده بودند. پس از بررسی مجدد این پوسترها از وجوه گوناگون هنری و زیبایی شناسی، علی رغم ویژگی های هرچهار پوستر و تلاش قابل تقدیر طراحان نامبرده اثر آقای حمید قربان پور به عنوان پوستر اصلی چهاردهمین دوره نمایشگاه حروف نگاری اسماءالحسنی شناخته شد.

نمایشپوستر


آخرین گالری (پوستر اسماء الحسنی 97)