فراخوان مسابقه بین المللی پوستر “جهان عاری از خشونت”

فراخوان مسابقه بین المللی پوستر "جهان عاری از خشونت"

بررسی نتایج اقدامات افراط‌گرایانه و تندروی‌های توأم با خشونت در دنیای کنونی نشان می‌دهد، افراطی‌گری موجب افزایش فقر، آوارگی، گرسنگی و تشدید نفرت بین اقوام مختلف و گروه ها شده است. جنگ‌ و درگیری‌های مسلحانه منجر به خصومت بیشتر و گسترش خشونت و رنج انسان‌هاست ؛ و زندگی در صلح و آرامش و نفی هرگونه افراط گرایی خواستۀ جامعه بشری در همۀ دوران هاست.

“جهان عاری از خشونت” موضوع نمایشگاه بین المللی پوستری است که سایت طراحان مستقل ایران ( تودی پوسترز) درنظر دارد آن را بصورت رقابتی در سال 2014 میلادی برگزار کند. طراحانی که مایل به شرکت در این نمایشگاه هستند لازم است به ابعاد گوناگون این موضوع فکر کرده و تعبیر و تفسیر بصری خود را از این شعار در قالب طراحی پوستر بیان کنند.

نمایشگاه شامل یک پنل بین‌المللی برای انتخاب اولیه آثار است، که در مرحلۀ نهایی هیأت داورانی مرکب از 7 عضو، یکصد و ده پوستر راه یافته به نمایشگاه را داوری و ده طراح برگزیده را تعیین خواهند کرد.  مجموعۀ این پوسترها در کاتالوگی نفیس چاپ و منتشر می شود. محل اصلی برگزاری نمایشگاه تهران است . سایت تودی پوسترز در نظر دارد که نمایشگاه بصورت هم زمان در چند کشور دیگر نیز برپا شود. طراحانی که آثارشان به بخش مسابقه راه یابد یک جلد کاتالوگ نمایشگاه را بصورت رایگان دریافت می کنند.

انتخاب اولیه آثار توسط این پنل بین المللی بصورت اینترنتی انجام می شود؛ لازم به ذکر است که همۀ اعضای این هیئت را طراحان گرافیک تشکیل نمی دهند. موضوع نمایشگاه این زمینه را فراهم ساخته تا افرادی چون فیلمسازان ، نویسندگان، روزنامه نگاران، فعالان موجه سیاسی و حقوق بشر که می توانند جزء مخاطبان خاص این گونه آثار باشند در این انتخاب سهیم شوند. لازم به ذکر است که هیئت های انتخاب و داوری متعاقباً بر روی همین سایت اعلام می شوند.

زمان برگزاری نمایشگاه : دی ماه 1393

چگونگی ارسال آثار و مقررات :
1/ برای شركت در نمایشگاه ضروری است طراحان آثار خود را از طریق ثبت نام در سایت تودی پوسترز و ارسال بصورت آنلاین طی دو مرحله اقدام کنند.
مرحلۀ اول: طراحی پوستر در قطع 70 × 100سانتی‌متر/ بصورت عمودی / با كیفیت 300 DPI / CMYK
مرحلۀ دوم: ثبت نام و ارسال همان پوستر باید با مشخصات زیر انجام شود:
قطع پوستر 1984  X2835 پیکسل / با کیفیت 72 DPI / RGB / JPEG (غیر فشرده – استاندارد)
تذکر مهم: حتماً برای آثار خود عنوان مشخص کنید.
دلیل ارسال آثار در شکل مذکور این است که بعضی از طراحان برای کاهش حجم فایل، آثار خود را از همان ابتدا بصورت RGB طراحی و ارسال می کنند. در حالیکه رنگ این نوع فایل های گرافیکی پس از تبدیل به CMYK به شدت تغییر پیدا کرده و حتی ممکن است باعث حذف اثر شود. با رعایت دو مرحلۀ بالا چنین مشکلی روی نمی دهد .
2/ محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.
3/ شرکت در نمایشگاه برای همۀ طراحان آزاد است و شامل مبلغی به عنوان هزینۀ ثبت نام نمی شوند.
4/ در طراحی پوسترها به هیچ وجه از لوگوی سایت تودی پوسترز و یا هر نهاد و سازمانی دیگر استفاده نشود، همینطور از درج عنوان، تاریخ نمایشگاه و … اجتناب شود.
5/ پوسترهایی که مفهوم و ایدۀ آنها متکی به بیان تصویری باشند قطعاً در نمایشگاه موفق ترند چراکه آثار توسط یک هیئت بین المللی انتخاب می شوند؛ از این رو تکیه برحروف و تایپوگرافی و نوشتار (بخصوص فارسی) یک امتیاز منفی محسوب می شود.
6/ سایت اینترنتی تودی پوسترز مجاز است آثاری را كه به نمایشگاه راه می‌یابند، به هر شکل در فضای مجازی الكترونیكی و یا در هر قالب دیگری از نشر مکتوب چاپ، و منتشر کند یا به نمایش عمومی و خصوصی بگذارد. ثبت نام طراح و ارسال آثار به معنای قبول و تایید این شرط است.
7/ ارتباط دبیرخانه نمایشگاه با هنرمندان شرکت کننده تنها از طریق پست الکترونیک می باشد. بنابراین ذکر نشانی ایمیل معتبر و فعال برای شرکت کنندگان ضروری است. کاربران می توانند پرسش های خود را از طریق مکاتبه با سایت مطرح کنند.

نشانی سایت : www.todayposters.com

جوایز نمایشگاه
یک جایزه ویژه به همراه لوح افتخار
سه جایزه برای نفرات اول ، دوم و سوم به همراه لوح تقدیر
بعلاوه ده جایزۀ برای تشویق ده طرح برگزیده به همراه گواهی شرکت
میزان جوایز نمایشگاه در صورت مشارکت حامیان مالی، بر روی سایت اعلام می شود

تقویم نمایشگاه
اعلان فراخوان 18 مرداد
شروع دریافت آثار 15 شهریور
پایان مهلت ارسال آثار 25 مهر  پایان مهلت ارسال آثار 9 آبان
شروع کار هیأت انتخاب بین‌المللی 5 آبان شروع کار هیأت انتخاب بین‌المللی 19 آبان
پایان کار هیأت انتخاب بین‌المللی 19 آبان پایان کار هیأت انتخاب بین‌المللی 3 آذر
داوری توسط هیأت داوران در تهران 5 آذر داوری توسط هیأت داوران در تهران 17 آذر
افتتاحیه نمایشگاه جهانی 5 دی